Fabrikett, fapellett, lágyszárú brikett forgalmazása

Csökkentse fűtési költségeit a nálunk megtalálható megújuló energiaforrások felhasználásával, mellyel megőrizheti saját egészségét és környezetét.

Időjárásjelentés 2010. október 17.- től 2010. október 22.-ig

Változékony időre számíthatunk. Borult és gyengén felhős időszakok követik egymást, többfelé várható eső, zápor. A több csapadék délen és keleten valószínű. Az északnyugati szél gyakran megerősödik. 

Jelentős mennyiségű csapadék (legalább napi 5 mm) az ország területének 40 százalékán valószínű.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet kezdetben 4, 9 fok között alakul, majd fokozatosan csökken, és az időszak végén -3, +3 fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet eleinte 9, 14, később 7, 12 fok között valószínű.

A meteorológiai szolgálat hosszú távra történő előrejelzése szerint Magyarországon kemény téli hónapokra lehet számítani. Mind hó és mind hőmérséklet szempontjából, melynek során -10 és -18 fok közötti éjszakai hőmérsékletekkel és -5 -9 fok közötti napi közép hőmérsékletekkel lehet számolni.

 

Egy kis ismeretterjesztés:

 

A légkör összetétele, szerkezete:

A légkör (atmoszféra) Földünket vékony gázrétegként veszi körül. Létünket ennek a gázburoknak köszönhetjük, hiszen ebben a rétegben találhatjuk az élővilág számára fontos lételemet az oxigént.

A légkör tömege: 5,2x1015 tonna, túlnyomó része az alsó 10-15 km-es zónában foglal helyet. A légkörben a gáz halmazállapotú anyagok mellett folyékony és szilárd halmazállapotban lévő anyagok is találhatók. A gázok összetételének tekintetében megkülönböztetünk állandó összetételű-, változó mennyiségű-, és erősen változó mennyiségű gázokat. A légkörben több hidrológiai ciklus és folyamat zajlik, úgymint: a párolgás, a vízgőz-szállítás, a csapadékképződés és az elfolyás. 

A légkör kialakulása:

Kutatók szerint a Föld 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki. Az ősbolygó (protoplanéta) légköre hidrogénből, héliumból, metánból, ammóniából, vígőzből és kén-hidrogénből állt. Ezek a kozmikus gázok a Föld anyagának szilárd alkotóelemeivel kémiai reakcióba léptek, és disszipálódtak, elillantak az őslégkörből. A változásba jelentős szerepet játszott a szélmozgás is. A Föld elsődleges atmoszférája eltűnt. Kutatók szerint a Föld a Holdhoz hasonlítható légkör nélküli égitest volt. Bolygónk másodlagos atmoszférája a vulkáni működések során felszabaduló gázokból és vízgőzből tevődött össze. Főként szén-dioxid, vízgőz, kén, nitrogén és hidrogén került a levegőbe. Ezeknek a gázoknak a keveréke vékony réteget alkotva felhalmozódott a Föld felszíne fölé. A gázréteg, elnyelte a Föld által kibocsátott hosszúhullámú sugárzást. A földkéregből kisugárzott hővel és a vulkánok működésével nemcsak a légkör CO2 tartalma, hanem a hőmérséklet is emelkedni kezdett. A földfelszín hőmérséklete 3,5 - 3,6 milliárd évvel ezelőtt elérte a 0 °C -ot. A vízgőztartalom emelkedésével megindult a víz útjának folyamatos körforgása, és a földfelszín mélyedéseiben összegyűlt csapadékból kialakultak az ősóceánok. Az ősóceánokban az első puhatestű többsejtűek 1 milliárd évvel ezelőtt keletkeztek. A Napból érkező veszélyes ultraibolya sugárzás akadálytalanul juthatott a víz felszínére, hiszen a légkör akkor még kevés oxigént és ózont tartalmazott. Csak a vizek olyan mély rétegeiben alakulhatott ki élet, ahova az ultraibolya sugárzás már nem juthatott le. Közel 10 méteres vízréteg már kellő biztonságot nyújt a sugárzás ellen. Az egyes fajok, élőlények kialakulásához szükséges fény ebben a rétegben rendelkezésre állt. A fotoszintetizáló élőlények anyagcseréjének köszönhetően a légkörben egyre több oxigén gyűlt össze, amely lehetővé tette a szárazföldi élet kialakulását is.

A Föld légkörébe érkező ulraibolya sugárzás az oxigén molekulák egy részét ózonná (három atomos oxigén) akakította át. Az oxigénszint növekedésével erősödött az ózonréteg és kialakult a Földünket körülvevő, védelmet nyújtó ózonpajzs.

A légkör szerkezete: 

Az atmoszférát is különböző rétegekre bonthatjuk. A szférákat elválasztó rétegeket pauzák különítik el egymástól. A Földtől felfele haladva a következő rétegeket különböztetjük meg:
- Troposzféra (0-12 km-es magasságban helyezkedik el)
- Tropopauza (megközelítőleg 12 km-es magasságban helyezkedik el)
- Sztratoszféra vagy ozonoszféra (12-50 km-es magasságban helyezkedik     el)
- Sztratopauza (megközelítőleg 50 km-es magasságban helyezkedik el)
- Mezoszféra (50-85 km-es magasságban helyezkedik el)
- Mezopauza (megközelítőleg 85 km-es magasságban helyezkedik el)
- Termoszféra (85-1000 km-es magasságban helyezkedik el)
- Termopauza (megközelítőleg 1000 km-es magasságban helyezkedik el.)
- Exoszféra (1000 km feletti rétegek)

A különböző szféráknak az elhatárolódási alapja a hőmérséklet magasság szerinti viselkedése.


A légkör összetevői:

Az atmoszférát állandó és változó összetételű gázok, cseppfolyós és szilárd anyagok alkotják. A szilárd- és cseppfolyós anyagokat aeroszol részecskéknek nevezzük. A levegő összességéhez mérten mennyiségük azonban igen csekély. A szakemberek a gázokat két fő szempont szerint csoportosítják: a légkörben való tartózkodási idejük, mennyiségük és térfogaton belüli arányuk szerint.

Azokat a gázokat, amelyek mennyisége hosszú távon változatlan marad állandó gázoknak nevezzük.
Azokat a légköri gázokat pedig, amelyek viszonylag rövid időn belül, néhány hónap/év vagy évtizeden belül változnak, azokat változó gázoknak hívjuk. Erősen változó gázok pedig néhány nap alatt is képesek változtatni mennyiségükön.

A változó gázok tartózkodási ideje a légkörben hozzávetőlegesen 4 hónaptól 15 évig terjedhet. Az erősen változó gázok jelenléte a légkörben nem tart tovább 14 napnál.

A levegőtérfogat 99,998%-át az alábbi fő összetevők alkotják:
- Nitrogén (N2) 78,084%
- Oxigén (O2) 20,946%
- Argon (Ar) 0,934%
- Szén-dioxid (CO2) 0,032%

A légkör összetételének fennmaradó százaléktöredékét az aeroszol részecskék és a nyomgázok alkotják. A változó összetevő gázok kis mennyiségük ellenére igen fontos szerepet játszanak a légköri folyamatok kialakításában. Az ózon kis mennyiségben van jelen, mégis életfontosságú szerepet tölt be. A légköri aeroszolok gyengítik a Föld felszínére érkező sugárzást.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 2
Heti: 111
Havi: 265
Össz.: 96 089

Látogatottság növelés
Oldal: Időjárásjelentés
Fabrikett, fapellett, lágyszárú brikett forgalmazása - © 2008 - 2024 - fabrikett-fapellet.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »